FAQ
Семейни двойки или самотни родители. Няма изискване за продължителност на брака или предишни разводи.
Децата, които могат да бъдат осиновени обикновено са над 12 месечна възраст. Голяма част от децата са на по-висока възраст или с някакви специфики в здравословното състояние.
Децата са от ромски, турски и български етнически произход, като мнозинството са от ромски произход.
Причините за изоставянето могат да бъдат различни: бедност, безработица, деца, родени от самотни майки, които нямат никаква семейна подкрепа, деца от семейства със здравословни проблеми. Родителят може или да изрази съгласието си децата им да бъдат осиновени, или да ги изоставят, без да се връщат от тях или да искат повторно събиране. Тези деца се считат за деца в риск и са под закрилата на държавата и случаите им се проследяват от конкретен местен социален работник.
След като бъдат изоставени от родителите си, децата биват настанени в приемно семейство. В случай, че няма подходящо приемно семейство за едно дете, то за него се търси друга опция - настаняване в институция - Дом за медико-социални грижи за деца или център от семеен тип.
Децата се преглеждат редовно от лекар и обикновено имат всички необходими ваксинации. При необходимост от преглед при специалист, държават предоставя опция за издаване на направление и облекчаване на заплащането.
Министерство на правосъдието отправя предложението за осиновяване ръководено от интереса на детето и от възможностите на осиновяващите да му осигурят физическо, психическо и социално благополучие.
Осиновителите могат да запазят регистрационния си номер, в случай на отказ, ако се окаже, че детето е със специални нужди, за които те не са били информирани предварително и не са изрично заявили, че могат да приемат. В случаите на отказ, Съветът по международни осиновявания предлага детето за осиновяване на други кандидат-осиновители.
Необходими са две пътувания до България. Първото пътуване е след приемане на предложението за осиновяване и е с продължителност от около седем дни. По време на първото пътуване кандидат-осиновителите се срещат с детето, служителите на Веста, служители от институцията и социалните служби. По изключение продължителността първото посещение може да бъде намалена, както е възможно и само един от родителите да пътува. При второто пътуване, семейството поема попечителство над детето и след получаване на паспорта и визата (ако е необходима) може да отпътува от България. То е с продължителност от 10 дни, като понякога съществуват условия и за скъсяване на този период. Има и опция за ескортирано на детето от служител на Веста, като семейството трябва да даде изрично пълномощно.