Новини
Забравените деца на България
1176 деца са вписани в регистъра за осиновяване. Това е само началото на процедурата, която би трябвало да започва 6 месеца след като родителят не си потърси детето. Социални организации казват, че този срок не се спазва и процесът се бави с години. От Агенцията за социално подпомагане отричат.
Вижте повече във вълнуващите разкази на Генка Шикерова и Глория Николова
https://www.svobodnaevropa.bg/a/31702836.html
https://www.youtube.com/watch?v=VoDkYtC5-Gc
Проектът "Искам да бъда..."
Проектът е ориентиран към по-големите деца, настанени в институции в България, за които се предполага, че ще трябва да напуснат единственото им познато място и ще започнат да живеят самостоятелно, много често без да могат да разчитат на близки и роднини или друга подкрепяща среда.
Децата. лишени от родителска грижа в България са все още много. Голяма част от тях са живели дълго в домове или центрове от семеен тип и пред тях стои необходимостта да се справят самостоятелно, като посрещнат всички предизвикателства в намирането на работа, жилище, нова социална среда и т.н.
Някои от новите центрове за настаняване от семеен тип са били създадени с цел да се предостави подкрепа на деца и младежи във възрастовата граница и над 20 навършени години като се подготвят адекватно за излизането си от институцията и самостоятелния си живот.
Всички знаем, че за повечето млади хора понякога е трудно да се ориентират професионално, както и да намерят работа. За децата, лишени от родителски грижи това наистина е голямо предизвикателство, затова нашият призив е да обединим усилия и да им помогнем в това не леко начинание - като изградят своя начин на живот.
Проектът ни е предназначен да финансира точно определени институции, които са заявили писмено желанието и готовността си да вземат участие. Благодарение на управителите им децата ще получат възможността да вземат участие в различни курсове, организирани в техния град или в този, който се намира най-близо до тях. Професионалните курсове ще варират в зависимост от местоположението на институцията, но голяма част все пак ще бъдат ориентирани към най-популярните професии: готвачи, фризьори, масажисти, маникюристи, таксиметрови шофьори, шофьори на земеделска техника и др. Децата, годни да се включат в обучението, ще са на възраст над 15 години.
Главната цел на професионалните курсове е да се помогне на по-големите деца да развият и задълбочат своите интереси в сфера, в която се чувстват способни и така да имат възможността да намерят своето място в света на работещите млади хора, когато се наложи да напуснат институцията., която ги е приютявала.
Бързи факти:
Средна цена за курс за готвачи е около 500 BGN/250 EUR
Средна цена за курс за сервитьор/барман/камериер е около 320 BGN/160 EUR
Средна цена за курс за фризьор е около 450 BGN/225 EUR
TСредна цена за курс за масажист е около 450 BGN/225 EUR
Средна цена за курс за маникюрист и работа с ноктопластика е около 450 BGN/225 EUR
Средна цена за курс за шофьор е около 700 BGN/350 EUR
Методическо указание за подготовка на дете за осиновяване
С решение от 12.04.2018г. на Министерския съвет беше даден ход на работна група, която да обсъди и изготви методически указания за подготовка на детето за национално и международно осиновяване за осигуряване на най-добрия му интерес.
Бяха обсъдени различни предложения относно визираната тематика, както и множество адекватни идеи, които спомогнаха за реализиране на настоящите насоки.
От страна на Държавната агенция за закрила на детето бяха предприети действия за съгласуване на насоките от всички лицензиани доставчици на социални услуги за деца, както и предоставяне на становище по темата, което е взето предвид в заключителната част от работната група. Чрез съдействието на Агенцията за социално подпомагане бяха дадени добри практики и предложения в сферата на осиновяването от работата на социалните работници в дирекциите за социално подпомагане.
Конференция „Кръстопъти на осиновяването в Америка“
Вече втора година подред се провежда конференцията „Кръстопъти на осиновяването в Америка“ в град Индианаполис, щат Индиана, която включва различни лекции и семинари по въпроси, свързани с международното осиновяване. Домакин на конференцията беше агенцията MLJ Adoptions и за втори път представител на Веста беше сред присъстващите гости, за да запознае бъдещите кандидат осиновители с осиновителната процедура в България и хуманитарните проекти на Веста.
Среща с Френската осиновителна агенция
През септември месец 2012 година екипът на сдружение Веста беше на посещение в Париж с цел да се срещне с представители на Френската агенция по осиновяване, асоциации, акредитирани в областта международното осиновяване и кандидат осиновители. През първия ден, екипът на Веста се срещна с Френската агенция по осиновяване. Срещата беше посветена на осиновителната процедура в България, програмата за деца със специални нужди, дейността на Агенцията и Веста.
През втория ден, в посолството на България в Париж, се проведе среща на тема: „Деца, лишени от родителски грижи и процедури за осиновяване в България” Срещата беше организирана съвместно с „Мисия България“. На срещата присъстваха акредитирани организации, кандидат осиновители и представители на Френската агенция по осиновяване. На срещата се разискваха в детайли всички въпроси на участниците, свързани с процедурата по международно осиновяване в България.